pátek 18. března 2011

Stavba překližkového kajaku - díl 6 - paluba pokračuje, k tomu děláme pádla

Po nádherném týdnu ve Finsku jsem se vrátil bohatší nejen o nezapomenutelné zážitky, ale i o zánět horních cest dýchacích. Proto jsem na loď ani nesáhl. V mé nepřítomnosti mi kolegové chodili na spoje svítit infralampami, ale popravdě, moc jim to na pevnosti nepřidalo. V následujícím týdnu jsem "při chvilkách" zakryl vykrývací páskou zbývající volná místa, použil nové tužidlo (jehož název jsem zapomněl, ale doplním ho sem) a zalepil palubu.
Ve čtvrtek odpoledne jsem v hluboké depresi (z úplně jiných důvodů) začal rozebírat spoje drátkem, odstranil jsem plivance tavného lepidla a nakonec palubu lehce přebrousil. Moje nálada, stejně jako vzhled lodě, poskočila o 200% směrem vzhůru! Konečně to začíná vypadat jako loď a ještě ke všemu jako pěkná loď.


Zadní paluba po odstranění drátků a tavného lepidla


A dneska se zastavil Honza, chystáme totiž spolu seminář (či workshop :-) na letošní seakajakové sympozium, kde se budou vyrábět grónská pádla. Ale než jsme se dali do pádel, zakryli jsme spoje na lodi a nanesli další vrstvu epoxidu. Zbývá už jen po přebroušení zkontrolovat, kde je epoxidu málo a doplnit jej, aby byl vnější tvar spoje dokonalý.


Detail paluby - bílá barva je původní spoj, který moc nedrží,
poloprůhledná je nové tužidlo
a ještě jsou vidět prázdná místa, která jsme dneska zaplňovali


Hlavní ponaučení z této fáze stavby je, že naše původní snaha o to, aby spoje na palubě byly bez mezery, je naprosto mylná. Stejně jako u svarů, je potřeba mít mezi jednotlivými díly volný prostor, aby bylo kam lepidlo vměstnat. Takže by se bývalo i vyplatilo tam, kde k sobě překližky přiléhají v tupém úhlu, jim před spojením zkosit hrany. Příště...


Záď - všude se epoxid najednou nanést nedá,
je to práce na málo hodin, ale s mnoha pauzami

Po zalepení lodě jsme s Honzou prošli zásoby dřeva a začali chystat polotovary na pádla. Ke své radosti jsem zjistil, že jsme si nechali připravit od truhláře přířezy přesně na míru. Budeme tedy jen lepit žerdě ze dvou dílů a pak každý list, také ze dvou dílů a už je nemusíme hoblovat do klínu.

To tedy znamená, že jedno pádlo je ze šesti částí. A Honza vyjednal báječnou cenu, takže včetně materiálu (smrk) se zatím dostaneme pod 500,- Kč na jedno pádlo. A na nás je už jen díly slepit, obrobit a aplikovat nějakou povrchovou úpravu. Takže napříště - hoblíky nabrousit a jdem na to.