pátek 6. září 2013

A zase z trochu jiného soudku

Tohle léto přináší spoustu "novinek". Takže další článek a zase o něčem jiném, než o mořských kajacích. Ale tentokrát to tak daleko není. Jak jsem psal před časem (odkaz tady), zaobírá se táta stavbou malé, takřka kapesní kajutové plachetnice, kterou kdysi rozestavěl Jirka Wytáček. A na konci toho článku jsem si přál, aby se loď už dostala brzy na vodu.

The Jolly Roger

Slavnostní den nastal! První spuštění na vodu proběhlo ve středu 4. 9. 2013. Ovšem výsledek byl nevalný. Objevila se skrytá prasklinka na ploutvové skříni. Tak jsme nečekali, až se loď zatáhne, raději jsme jí vytáhli zase na břeh. Dali jsme si nepříliš chutný oběd , počkali až slunce loď usuší a pak to zalepili.


Třígenerační  loď. Lukáš u kormidla.

No a druhý pokus se konal o dva dny později. Slunce pálilo, vítr foukal a Neptun nám přál. Táta byl na Lipně od božího rána (tedy alespoň to tvrdí, ale "lidi toho nakecaj") a naše část výpravy dorazila kolem půl třetí. Bylo to tak akorát - krasavice kotvila u mola v Černé, plachty připravené - jenom vyplout.


Nádhera

Provedli jsme spolu s Pavlou a Lukášem inspekční prohlídku a komise záhy prohlásila, že vše je v pořádku a mohlo se vyplout. Lukáš a Pavla nás jistili ze břehu, my se odstrčili a už to jelo. Protáhli jsme se ústím přístavu a byli jsme na volné vodě. Kolem nás se proháněla Tornáda, RSa a bůhvíco ještě a my jsme si to pěkně na zadobok mazali směrem na Vltavici.


Na co spinakr? Dáme motýla.

Byla to krásná jízda. Samosebou, že to není žádné závodní dělo, ale ten dřevěnej stěžen tak krásně vrže. A s takovouhle plachtičkou není moc práce, takže je čas koukat po světě a povídat si. No, nemělo to chybu. Do přístavu v Hrdoňově jsme dorazili v tempu slušně rozjetého seakajaku a už tam na nás čekal nedočkavý Lukáš, který se ihned pustil do prozkoumávání celé lodě.

Tohle prostě nemá chybu.

Pavla na břehu, Lukáš a táta na palubě.

Kam zmizelo to dítě?
Něco kutí v kajutě!

V tom krásném večeru jsme si sbalili svých pět švestek, došli na chajdu pro auto a jeli domů. Už se těším, až zas vyrazíme!

Modrá laguna