pátek 7. prosince 2012

Přišel děda Mráz a co nevidět máme po žížalkách

Už je to tady! Přišla zima, přišel mráz. Vyrazil jsem, abych se projel v pořádném počasí, ještě než Lipno úplně zamrzne. Protože ten pravý seakajaking začíná, když vám přimrzne k palubě dekl od komory, ve které máte klíče od auta a mobil.

Počasí pro nadšence.

Startoval jsem po obědě, v době, kdy bylo téměř horko - nějaké -3°C. Doma jsem se rozloučil s Pavlou a Lukášem a kolem poledne jsem si to už mastil k Lipnu. Když jsem ale poprvé uviděl hladinu, myslel jsem, že mě trefí. Vpravo od "hráze" bylo malé Lipno úplně zamrzlé. "Tak to pojedu domu, ani to nesundám z auta", pomyslel jsem si. Naštěstí mi ale Neptun přál a zbytek jezera měl zamrzlé víceméně jen okraje. Rychle jsem se sbalil a šup na vodu. 

A právě v ten moment, doma Pavla mrkla na webovou kameru Surfshopu v Černé v Pošumaví. Málem jí vypadly voči z ďůlků! Na vodu jezdím z tohohle místa už asi 3 roky, ale dneska mě poprvé chytila. A to zrovna ve chvíli, kdy jsem si odložil loď do sněhu, otočil se a rozhodl se, že ji dál potáhnu po sněhu. Paráda!

Přímý přenos 

U břehu je pěkně vidět ledová krusta. Bezvadná věc. Šlápnete na ní jednou nohou, drží. Pořádně dupnete a drží dál. Tak si na to stoupnete a bumbác. Jste po kotníky ve vodě. Tedy pokud vám v tu chvíli nohy nepodjedou, to jste pak ve vodě po břicho. Ale já mám dlouholetý trénink a tak všechno proběhlo důstojně.

Detail krusty

A pak už jenom loď a voda. Zimní pádlování je prostě absolutní zážitek. Opravdu to všem vřele doporučuju. Klid, všechno je zalité takovým modrým světlem, a pokud používáte grónské pádlo, tak ještě téměř dokonalé ticho. Člověk slyší jenom vlastní dech a šustění bundy.


Klid na vodě

K tomu kolem dokola kopce pocukrované sněhem a pláže bílé jako v Karibiku. Kupodivu na nich ale není ani noha. Jenom ve Vltavici bylo pár zvědavců.


Na těchto kopcích vydrží sníh až do jara
Dojel jsem až do Hruštic a tam si dal malou přestávku. Slunce pálilo do sněhu, k tomu jsem si dal čaj z termosky a obligátní tatranku a pak jsem udělal další fotku do série "Pro Pavlu" (Pochopitelně jsem v tu chvíli netušil, že mě sleduje online).

Charon a pádlo Nepučim

Ze série "Pro Pavlu"

No a pak už zbývalo jediné - návrat a doufat, že třeba Lipno nezamrzne tak rychle a mně se podaří si letos ještě jednou vyjet. Ale spíš to vidím na běžky, protože když jsem po páté sbalil, klesl teploměr na -7°C.


Led na záložním pádle